Геоложко проучване с георадар
се провежда с помощта на геофизичен инструмент, който използва електромагнитни вълни, за да изследва подземната структура. Георадарът изпраща импулси в земята и записва отразените сигнали, които се връщат от различните подземни слоеве. По този начин се определят вида и разположението на скалите и почвите, както и се откриват различните геоложки структури, като разломи и фрактури, наричани още аномалии. Методът, по който измерва уреда е т. нар. SPR метод и се прави с помощта на електроди, които се поставят в земята на няколко метра един от друг, като по електрически проводник се предава сигнал от уреда към всеки електрод. След отчитане на сигнала, уредът измерва разликата в напрежението между електродите и съхранява стойността в паметта на компютъра.
Правилната интерпретация на данните е от съществено значение и изисква опитен екип от професионалисти. Най-важната задача на геолога е да анализира информацията, предоставена от детектора, а именно показанията от разреза. Оценява се хомогенността на средата, като се идентифицират водоносните хоризонти и се локализират местата с аномалии. Определя се дълбочината, дебелината и интервалите на водоносните слоеве, т. е. получава се ясна представа за земния строеж и плътността на изследвания терен. Прави се извод в коя точка има най-голяма вероятност на водозадържане.
Важно е да се отбележи, че георадарите не измерват директно водата, тъй като тя има различна електропроводимост от скалите и почвите. Те измерват електрическите свойства на подземните материали и търсят водоносни хоризонти, в които се предполага, че ще има водозадържане. Инструментът не дава информация за количественото състояние или дебита на водата, това зависи от редица неща, като например изпълнението на сондажа, какъв е диаметърът му и каква помпа за извличане на вода ще бъде монтирана. За да се даде 100% гаранция за наличие на подземни води, както и количественото им състояние е необходимо да се извърши проучвателен сондаж.
Някои от предимствата при този тип проучване: неинвазивен метод, при който не се нарушава целостта на земята, бърз и ефикасен метод, при който могат да се обхванат големи площи за кратко време, както и относително евтин, в сравнение с други методи.
Разполагаме с георадар за хидрогеоложки изследвания, който може да измерва до 500 м дълбочина. Устройството измерва линейно, покривайки линия с ширина от 4 м и дава точност до 95%, което го прави изключително надеждно и точно устройство.