Геотермални сондажи (GPH)
Тъй като въздействието на потреблението на енергия става все по-очевидно с изменението на климата, намирането на устойчиви и възобновяеми енергийни източници става все по-важно. Геотермалната енергия на практика е източник на енергия, която не замърсява околната среда и не може да бъде изчерпана. Това я прави идеален ресурс за потребители, които предпочитат отопление и охлаждане без въглероден отпечатък. Тя е възобновяема, което означава, че никога няма да се изчерпи. Тя е екологична, тъй като не произвежда емисии на парникови газове и не замърсява околната среда. Освен това е ефективна, защото може да осигури отопление, охлаждане и топла вода за домове и сгради. И не на последно място е надеждна, тъй като е достъпна 24/7, независимо от климатичните условия.
Подобно на повечето други сондажи, геотермални сондажи в комбинация с термопомпи (GPH) се изграждат чрез пробиване на дълбока дупка надолу в земята, докато се достигне определена дълбочина, която може да достави достатъчно геотермална енергия за отопление и охлаждане на съоръжението, в което ще бъде инсталирано. Геотермалните системи са проектирани да използват постоянната подповърхностна температура на Земята във взаимодействие с топлообменник, за да добавя топлина през зимата и да отстранява топлината през лятото. Те използват вода от изградената сонда като топлообменна течност, която циркулира директно през геотермалната термопомпена система. След като циркулира през системата, водата се връща в земята чрез втори сондаж, наричащ се презареждащ или реинжекционен сондаж или се излива на повърхността.
Друго приложение за сондиране на геотермални кладенци е за размразяване на открити площи като мостове, както и за отопление на рампи. Също така за съхранение на енергия в земята в комбинация с фотоволтаични системи или други източници на енергия. Могат да се комбинират с лъчисто отопление и охлаждане или темпериране на бетона. Обикновено имат диаметър от Ø130мм до Ø150мм и дълбочина до 300m.